Home
Conference
Organization
Conference
Program
Important Dates
Call For Papers
Paper Submission
Invited
Speakers
Registration
Information
Conference Venue
Accommodation
Previous
Conferences
About Macau
Contact
Information
Preliminary Program
The Conference Pre-Registration is arranged on 11 Oct 2005 (Tue) on the conference venue – the 5th floor of the World Trade Center Macao from 15:00 – 20:00 in Macau timezone (GMT+8) for those attendees who have arrived on 11 Oct 2005.

Day 1
12 October 2005
Day 2
13 October 2005
Day 3
14 October 2005
Registration
(8:30)
Registration
(8:30)
Registration
(8:30)
Opening Session
(09:10 – 09:25)
Invited Speech (2)
(09:00 – 09:50)
Invited Speech (3)
(09:00 – 09:50)
Invited Speech (1)
(09:25 – 10:15)
Coffee Break
(09:50 – 10:10)
Session 8
Non-Photorealistic Rendering
(09:50 – 10:40)
Coffee Break
(10:15 - 10:35)
Session 4
Digital Geometry Processing and Meshes (I)
(10:10 – 11:25)
Coffee Break
(10:40 – 11:00)
Session 1
Figure Modeling and Animation
(10:35 – 12:15)
Session 5
Digital Geometry Processing and Meshes (II)
(11:25 – 12:40)
Session 9
Textures
(11:00 – 12:40)
Lunch
(12:15 – 13:45)
Lunch
(12:40 – 14:00)
Lunch
(12:40 – 14:00)
Session 2
Rendering Techniques and Global Illumination
(13:45– 15:25)
Session 6
Physically Based Simulation
(14:00 – 15:15)
Session 10
Geometric Computing and Processing (I)
(14:00 – 15:15)
Coffee Break
(15:25– 15:45)
Session 7
Volume Graphics and Medical Image Processing
(15:15 – 16:55)
Coffee Break
(15:15 – 15:35)
Session 3
Image-based Techniques
(15:45– 17:50)
Coffee Break
(16:55 – 17:15)
Session 11
Geometric Computing and Processing (II)
(15:35 – 16:50)
Welcome Reception
(19:00 – 21:30)
Poster Session
(16:55 – 18:00)
Closing Session
(17:00)
  Banquet
(19:00 – 21:30)
 

Detailed Schedule

Day 1 - 12 October 2005
09:00 - 09:25 Opening Session
09:25 - 10:15 Invited Speech (I)
Prior, Context and Interactive Computer Vision

Dr. Harry Shum, Microsoft Research Asia
10:15 - 10:35 Coffee Break (20 mins)
Session 1: Figure Modeling and Animation
10:35 - 11:00 Generating Unified Model for Dressed Virtual Humans
Seungwoo Oh, Hyungseok Kim, Nadia Magnenat-Thalmann and Kwangyun Wohn
11:00 - 11:25 Key Probe: A Technique for Animation Keyframe Extraction
Ke-Sen Huang, Chun-Fa Chang, Yu-Yao Hsu and Shi-Nine Yang
11:25 - 11:50 Sweep-based Human Deformation
Dae-Eun Hyun, Seung-Hyun Yoon, Jung-Woo Chang, Joon-Kyung, Seong, Myung-Soo Kim and Bert Jüttler
11:50 - 12:15 Character Animation Creation using Hand-drawn Sketches
Bing-Yu Chen, Yutaka Ono and Tomoyuki Nishita
12:15 - 13:45 Lunch (90 mins)
Session 2: Rendering Techniques and Global Illumination
13:45 - 14:10 Capturing and Rendering Geometry Details for BTF-mapped Surfaces
Jiaping Wang, Xin Tong, John Snyder, Yanyun Chen, Baining Guo and Heung-Yeung Shum
14:10 - 14:35 Intersection Fields for Interactive Global Illumination
Zhong Ren, Wei Hua, Lu Chen and Hujun Bao
14:35 - 15:00 Geocube - GPU Accelerated Real-time Rendering of Transparency and Translucency
Bin Chan and Wenping Wang
15:00 - 15:25 Interactive Fragment Tracing
Jan Meseth, Michael Guthe and Reinhard Klein
15:25 - 15:45 Coffee Break (20 mins)
Session 3: Image-based Techniques
15:45 - 16:10 Video Completion using Tracking and Fragment Merging
Yun-tao Jia, Shi-min Hu and Ralph R. Martin
16:10 - 16:35 Compression of Multiple Depth-Maps for IBR
Sashi Kumar Penta and P. J. Narayanan
16:35 - 17:00 Minimizing user intervention in registering 2D images to 3D models
T. Franken, M. Dellepiane, F. Ganovelli, P. Cignoni, C. Montani and R. Scopigno
17:00 - 17:25 Scalable 3D Video of Dynamic Scenes
Michael Waschbόsch, Stephan Wόrmlin, Daniel Cotting, Filip Sadlo and Markus Gross
17:25 - 17:50 Single View Compositing with Shadows
Xiaochun Cao, Yuping Shen, Mubarak Shah and Hassan Foroosh
19:00 - 21:30Welcome Reception

Day 2 - 13 October 2005
09:00 - 09:50 Invited Speech (2)
From early draping to haute couture models: 20 years of research
Prof. Nadia Thalmann, University of Geneva
09:50 - 10:10 Coffee Break (20 mins)
Session 4: Digital Geometry Processing and Meshes (I)
10:10 - 10:35 Mesh Segmentation using Feature Point and Core Extraction
Sagi Katz, George Leifman and Ayellet Tal
10:35 - 11:00 Mesh Segmentation Driven by Gaussian Curvature
Hitoshi Yamauchi, Stefan Gumhold, Rhaleb Zayer and Hans-Peter Seidel
11:00 - 11:25 Geometry Completion and Detail Generation by Texture Synthesis
Minh X. Nguyen, Xiaoru Yuan and Baoquan Chen
Session 5: Digital Geometry Processing and Meshes (II)
11:25 - 11:50 Topology Preserving Simplification of 2D Non-Manifold Meshes with Embedded Structures
Fabien Vivodtzev, Georges-Pierre Bonneau and Paul Le Texier
11:50 - 12:15 Quadrilateral and Tetrahedral Mesh Stripification Using 2-Factor Partitioning of the Dual Graph
Pablo Diaz-Gutierrez and M. Gopi
12:15 - 12:40 Detail Control in Line Drawings of 3D Meshes
Kyuman Jeong, Alex Ni, Seungyong Lee and Lee Markosian
12:40 - 14:00 Lunch (80 mins)
Session 6: Physically Based Simulation
14:00 - 14:25 An Improved Scheme of Interactive Finite Element Model for 3D Soft Tissue Cutting and Deformation
Wen Wu and Pheng Ann Heng
14:25 - 14:50 Modeling Cracks and Fractures
Brett Desbenoit, Eric Galin and Samir Akkouche
14:50 - 15:15 Real-Time Simulation of Physically Based On-Surface Flow
Youquan Liu, Hongbin Zhu, Xuehui Liu and Enhua Wu
Session 7: Volume Graphics and Medical Image Processing
15:15 - 15:40 Fast Rendering of Foveated Volumes in Wavelet-based Representation
Hang Yu, Ee-Chien Chang, Zhiyong Huang and Zhijian Zheng
15:40 - 16:05 Volume Cutout
Xiaoru Yuan, Nan Zhang, Minh X. Nguyen and Baoquan Chen
16:05 - 16:30 GPU-based 3D Wavelet Reconstruction with Tileboarding
Antonio Garcia and Han-Wei Shen
16:30 - 16:55 Building 3D surface networks from 2D curve networks with application to anatomical modeling
Tao Ju, Joe Warren, James Carson, Gregor Eichele, Christina Thaller, Wah Chiu, Musodiq Bello and Ioannis Kakadiaris
16:55 - 17:15 Coffee Break (20 mins)
16:55 - 18:00 Poster Session
18:45 - 21:00 Banquet

Day 3 - 14 October 2005
09:00 - 09:50 Invited Speech (3)
Interactive Display and Walkthrough of Complex Datasets
Prof. Dinesh Manocha, University of North Carolina
Session 8: Non-Photorealistic Rendering
09:50 - 10:15 Expressive Line Selection by Example
Eric B. Lum and Kwan-Liu Ma
10:15 - 10:40 Interactive Sketch Generation
HyungW. Kang, Wenjie He, Charles K. Chui and Uday K. Chakraborty
10:40 - 11:00 Coffee Break (20 mins)
Session 9: Textures
11:00 - 11:25 Shell Radiance Texture Functions
Ying Song, Yanyun Chen, Xin Tong, Stephen Lin, Jiaoying Shi, Baining Guo and Heung-Yeung Shum
11:25 - 11:50 Texture Mapping on Surfaces of Arbitrary Topology using Norm Preserving based Optimization
Shuhua Lai and Fuhua (Frank) Cheng
11:50 - 12:15 Real-Time Geometric Deformation Displacement Maps using Programmable Hardware
Sagi Schein, Eran Karpen and Gershon Elber
12:15 - 12:40 Uniform Texture Synthesis and Texture Mapping Using Global Parameterization
Lujin Wang, Xianfeng Gu, Klaus Mueller and Shing-Tung Yau
12:40 - 14:00 Lunch (80 mins)
Session 10: Geometric Computing and Processing (I)
14:00 - 14:25 Fitting Unorganized Point Clouds with Active Implicit B-Spline Curves
Zhouwang Yang, Jiansong Deng and Falai Chen
14:25 - 14:50 What's in an Image ?
Towards the Computation of the "Best" View of an Object

Oleg Polonsky, Giuseppe Patané, Silvia Biasotti, Craig Gotsman and Michela Spagnuolo
14:50 - 15:15 Efficient Spectral Watermarking of Large Meshes with Orthogonal Basis Functions
Jianhua Wu and Leif Kobbelt
15:15 - 15:35 Coffee Break (20 mins)
Session 11: Geometric Computing and Processing (II)
15:35 - 16:00 Smooth Spline Surface Generation over Meshes of Irregular Topology
Jin Jin Zheng, Jian J Zhang, H J Zhou and L G Shen
16:00 - 16:25 Semantic-Oriented 3D Shape Retrieval using Relevance Feedback
George Leifman, Ron Meir and Ayellet Tal
16:25 - 16:50 Connectivity Compression in Arbitrary Dimension
Sylvain Prat, Patrick Gioia, Yves Bertrand and Daniel Meneveaux
17:00 Closing Session